Kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Nidzicy za nami! 16 marca pod przewodnictwem Starosty Marcina Palińskiego dokonano kolejnej tygodniowej analizy sytuacji w związku z dynamicznym wzrostem zakażeń koronawirusem na terenie Powiatu Nidzickiego.
Posiedzenie tradycyjnie rozpoczęło się od przedstawienia przez Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Panią Beatę Wróblewską-Więcek szczegółowego raportu dot. liczby zakażeń, liczby osób przebywających w izolacji i na kwarantannie oraz liczby zgonów. Zgodnie z danymi na dzień 15 marca w ostatnim tygodniu zakażenie potwierdzono u 140 osób, 220 osób przebywa w izolacji, a 360 na kwarantannie. W podziale na gminy sytuacja przedstawia się następująco:
Gmina Nidzica – izolacja 162, kwarantanna 251;
Gmina Janowo - izolacja: 7, kwarantanna: 15;
Gmina Kozłowo – izolacja: 35, kwarantanna: 65;
Gmina Janowiec Kościelny – izolacja: 16, kwarantanna: 29.
Od początku pandemii zachorowało 2694 osób, w tym 1101 w 2020 roku, a 1599 w roku 2021. Zmarło 69 osób.
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy Pani Anna Osłowska poinformowała, że w szpitalu na dzień 15 marca jest zajętych 80 łóżek, a 10 (łóżka respiratorowe) jest wolnych.
Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Nidzicy bryg.mgr inż. Pan Marek Augustynowicz zapewnił, że Ochotnicze Straże Pożarne rozpoczną kolportaż ulotek informacyjnych na temat profilaktyki oraz szczepień przeciwko COVID-19. Materiały mają przede wszystkim trafić do mieszkańców wykluczonych cyfrowo, którzy nie korzystają z zasobów internetu, często są samotni lub nie radzą sobie z informacją z innych źródeł. Na ulotkach znalazły się m.in. informacje o tym, jak zapisać się na szczepienie. Pan Komendant przypomniał również, że w ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 osobom, które nie mają możliwości dotarcia we własnym zakresie. Przedsięwzięcie prowadzone jest we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.
Podczas posiedzenia głos zabrali również włodarze gmin Powiatu Nidzickiego, którzy we współpracy z sołtysami oraz za pośrednictwem wyznaczonych punktów rozpoczęli dystrybucję maseczek ochronnych dla wszystkich tych, którzy ich potrzebują.
Na koniec Starosta Marcin Paliński mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców poinformował, że prowadzi rozmowy z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim w sprawie zwiększenia dostaw szczepionek do naszego powiatu.
Sytuacja w całym kraju jest bardzo dynamiczna i niepokojąca, a liczba zakażeń rośnie z dnia na dzień. Pamiętajmy o podstawowych zasadach reżimu sanitarnego, które w tym momencie są najlepszą formą ochrony nas wszystkich.
162075131 740632303490837 6729990835023369385 o